worldbridger.

My photo
Vabakutseline olemusloo kirjanik

Tuesday, May 7, 2013

Only way to grow is - UP!

Allikas: http://sphotos-a.xx.fbcdn.net
Tänasel päeval on üha raskem leida looduslikku ja loomulikku maad, mida saaks ära kasutada taimede kasvatamiseks. Inimesed, kellel ei ole tahtmist - nende aiad on tühjad ning nad tarbivad imporditud poekaupa. On aga inimesi, kes kasutavad oma aiamaad iseenda äratoitmiseks. Paljudel üldsegi puudub võimalus ise kasvatada midagi.
Väga paljud aednikud kasutavad peenarde rajamiseks tavapärast horisontaalset süsteemi. Tehakse maa peale üks või rohkem pikka peenart ja võimalik, et rohkem neid ei mahugi. Tegelikult on võimalik ehitada/meisterdada palju erinevaid süsteeme, mis ulatuksid kõrgusesse ning hoiaksid kokku palju ruumi. Vertikaalne kasvatussüsteem on tänapäeval üha enam hoogu juurde saamas, eelkõige säästva ning produktiivsema saagikuse nimel. Me ju ometigi elame ruumilises maailmas - võimalused on täiesti olemas, tuleb vaid piisavalt tahta ja leida enda jaoks sobiv lahendus!Kuidas saaks efektiivsemalt kasutada väiksemat maa-ala?

  • Amplitesse istutamine - sobib suurepäraselt erinevate maitsetaimede kasvatamiseks! Neid saab riputada aedadesse misiganes pindade külge, rõdudele, akendele! Materjalidena saab kasutada igasuguseid plastpudeleid, poes müüdavaid ampleid, ämbreid, purke jne.
  • Taimede vertikaalne suunamine aiakaartele - sobilik igasugu kõrvitsalistele, kurkidele jne. 
  • Taimepüramiidid - huvitava lähenemisega mitmetasandilised püramiidid, mille eeliseks on see, et keskmesse läheb suur kogus mulda, seega juurtele ei ole esitatud mingeid kasvupiiranguid - kõik mahub ilusti ära. Püramiididel on edukalt ning saagirikkalt kasvatatud maasikaid, erinevaid maitsetaimi ning loomulikult ka lilli. Eestis tegeleb kvaliteetsete taimepüramiidide tootmisega, uuenduslike lahendustega firma OÜ Ümaron, mis on esindamas oma tooteid ka Türi lillelaadal. 
Inimesed, pange oma kujutlusvõime tööle ning kasvatage ise endale täisväärtuslikku toitu!


No comments:

Post a Comment